Chirurgia metaboliczna - chirurgia endokrynalogiczna - dermatochirurgia
Dr hab. n. med. Maciej Biczysko

metody operacyjne w chirurgii metabolicznej

Opaska żołądkowa regulowana LAGB (Laparoscopic Adjustable Gastric Banding)

Zabieg polega na założeniu dookoła żołądka silikonowej opaski, która przewęża niesymetrycznie żołądek klepsydrowato na dwie niesymetryczne części. W wyniku operacji powstaje żołądek górny i dolny pomiędzy którymi znajduje się zwężony przesmyk który decyduje o szybkości opróżniania części górnej. Wypełnienie części górnej pokarmem powoduje poczucie sytości po zjedzenia posiłku o objętości 50-70 cm3 (ml). Kolejny posiłek może zostać spożyty dopiero po kilkudziesięciu minutach , po opróżnieniu się części górnej. Opaska jest regulowana co oznacza, że może być zaciskana lub poluzowana dzięki systemowi hydraulicznemu . Poprzez dostrzyknięcie do podskórnego portu roztworu soli fizjologicznej można opaskę dopasować do oczekiwań pacjenta. Opasanie żołądka jest metodą najbardziej fizjologiczną, najmniej inwazyjną. Nie występują po tej operacji żadne poważne niedobory mikroelementów czy elektrolitów. Charakteryzuje się niestety także najmniejszą efektywnością chudnięcia . Oczekiwany efekt terapeutyczny to utrata 40-50% nadmiarowej masy ciała (EBW). Do 20% chorych jest opornych na efekt działania opaski, dotyczy to zwłaszcza zjadaczy słodyczy (Sweet Eaters), u których dieta wysokokaloryczna oparta o płynne lub półpłynne produkty omija efekt opaski. Jest najmniej wydajna ze wszystkich metod operacyjnych, ale wieloletnie efekty jej stosowania są dobrze znane. Wiadomo między innymi , że po 15-20 latach od operacji obserwuje się niewielki efekt przybierania w porównaniu np. do pacjentów po gastric by-pass.
 

Resekcja rękawowa żołądka (Gastric sleeve-resection).

Operacja która polega na wycięciu części żołądka w taki sposób aby wytworzyć z niego rurę (normalnie żołądek ma kształt workowaty). Tego rodzaju operacja powoduje znaczne zmniejszenie pojemności żołądka oraz upośledza jego opróżnianie. Czas pomiędzy posiłkami ulega znacznemu wydłużeniu a posiłki mają ograniczoną objętość. Dodatkowym korzystnym efektem operacji jest znaczne zmniejszenie poziomu hormonu głodu ghreliny, który jest produkowany w trzonie i dnie żołądka . Zmniejszenie apetytu oraz objętości posiłków a także wydłużenie czasu pomiędzy posiłkami powoduje efekt odchudzający. Spodziewany efekt leczniczy to utrata 40-60% nadmiarowej masy (EBW) ciała po 2 latach od operacji. Jest bardziej efektywna niż opaska przez pierwsze kilka lat, ale efekty odległe tej operacji po 10-15 latach nie są jeszcze znane ze względu na kilkuletni okres stosowania tej metody.
Resekcja rękawowa jest względnie niewskazana dla osób które miewają niekontrolowane ataki głodu/obżarstwa (Binge Eating), oraz zjadaczy słodyczy (Sweet Eaters). Pomimo tego ten rodzaj operacji jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się w chirurgii metabolicznej i zyskuje coraz więcej zwolenników. Po operacji należy stosować uzupełnienia mikroelementów i elektrolitów oraz witamin głównie vit B12 .

By-pass żołądka = Gastric by-pass

By-pass żołądka jest złożoną operacją, która polega na przecięciu żołądka w celu wytworzenia z niego małego zbiornika, który następnie zespala się (zszywa) z pętlą jelita cienkiego. W ten sposób uzyskuje się dwojaki efekt leczniczy. Mały zbiornik żołądkowy uniemożliwia niepohamowane jedzenie , a pokarm wpada bezpośrednio do jelita cienkiego omijając dwunastnicę i około 150 cm jelita czczego , co wydatnie skraca efektywny czas trawienia i wchłaniania. Uzyskuje się w ten sposób wzmocnienie efektu odchudzającego tej operacji. To najpopularniejsza metoda operacyjna w USA. Spodziewany efekt terapeutyczny to utrata 50-70% nadmiarowej masy ciała. Jest wskazana dla pacjentów z zaburzeniami takimi jak skłonność do niekontrolowanego obżarstwa (Binge Eating) oraz dla pożeraczy słodyczy (Sweet Eaters). Ponieważ wymaga dużych umiejętności technicznych od chirurga ze względu na stopień komplikacji jest narażona na największy odsetek powikłań okołooperacyjnych. Pacjenci operowani tą techniką są narażeni na specyficzne dla tej operacji powikłania jak biegunki lub zespół poposiłkowy (Dumping Syndrome) . Zagrożeniem dla zdrowia pacjentów są niedobory witamin, mikroelementów i elektrolitów, które należy uzupełniać przez całe życie.

Balon żołądkowy

Balon zakładany do żołądka w celu leczenia otyłości powoduje stałe uczucie pełności , zmniejsza apetyt oraz ogranicza możliwości jedzenia.  Jest metodą krótkotrwałą, ponieważ działanie balonu jest ograniczone czasem jego obecności w żołądku, który jest ograniczony do 6 miesięcy . Balon implantuje się podczas zabiegowej endoskopii, a nie podczas operacji chirurgicznej co oznacza , że nie zadaje się pacjentowi ran i jama brzuszna nie jest eksplorowana. Zabieg przeprowadza się co prawda w krótkim znieczuleniu ogólnym ale pobyt w szpitalu można ograniczyć do kilku lub kilkudziesięciu godzin. Spodziewany efekt leczniczy to 20-30% nadmiarowej masy ciała przez 6 miesięcy. Efekty odległe leczenia tą metodą nie są zachęcające ze względu na przybieranie natychmiast po wyjęciu balonu.
Zaletą leczenia balonem jest całkowita odwracalność tej metody, tzn. Po wyjęciu balonu przewód pokarmowy pozostaje nienaruszony.

 

Projekt i realizacja: Bagelo